Witaj na największym w polsce forum o samochodach egzotycznych

Poprzedni temat «» Następny temat
Spis Egzotyków - porządki
Autor Wiadomość
blaszek 

Wysłany: 2014-12-16, 16:18   Spis Egzotyków - porządki

Tak, tak - wbrew pozorom on jeszcze istnieje, choć został ostatnio dość mocno zaniedbany - przyznam, że w głównej mierze z mojej winy :) Zdjęcia generalnie są przygotowane, można powiedzieć, że spis jest prowadzony "na bieżąco", tyle tylko, że... na moim komputerze :mrgreen:

Mimo wszystko przeglądając nasz spis oraz słuchając kilku opinii z zewnątrz, doszedłem do wniosku, że pora na delikatne porządki w spisie. Planowałem zrobić grupową ankietę, ale ciężko byłoby ugryźć tyle propozycji, dlatego chciałbym, abyście wypowiedzieli się tutaj w poniższych sprawach dotyczących Spisu Egzotyków.

Co w sprawie tych modeli macie do powiedzenia? Wstępnie zakwalifikowałem je do wyrzucenia ze spisu (nie uwłaczając niektórym egzotyki, część z nich po prostu zestarzała się już na tyle, że prędzej nadawałaby się do super-klasyków niż egzotyków, a część po prostu przestała być już egzotyczna):
Aston Martin DB7
Aston Martin DB7 Volante
Aston Martin DB9
Aston Martin DB9 Volante
Aston Martin Rapide
Aston Martin V8 Vantage
Aston Martin V8 Vantage Roadster
Aston Martin Vanquish
Aston Martin Vanquish S
Audi R8 V10
Audi R8 V10 Spyder
Bentley Arnage (starszy model)
Bentley Continental GT 2011
Bentley Continental GT Diamond Series
Bentley Continental GT Speed
Bentley Continental Flying Spur Speed
Bentley Continental GTC V8 (generalnie wszystkie V8 to chyba odpadają)
Bentley Continental GTC Speed
BMW M3 CSL (świetny i rzadki wóz, ale chyba już nieco klasyczny i aż tak się nie wyróżniający z tłumu)
Chevrolet Camaro Hennessey (generalnie myślę mocno o wszystkich tunerach, czy w ogóle ich umieszczać? duże prawdopodobieństwo tanich bodykitów lub chińskich podróbek)
Corvette C6 Z06
Dodge Viper SRT-10 Roadster
Dodge Viper SRT-10 Coupe
Ferrari California
Ferrari 599 GTB Fiorano
Ferrari 599 GTB Fiorano HGTE
Ferrari 575M Maranello
Ferrari 550 Maranello
Ferrari 458 Italia / 458 Spider (???)
Ferrari F430
Ferrari F430 Spider
Ferrari F360
Ferrari F360 Spider
Ford Focus RS500
wszelkie Mustangi, włącznie z Shelby?
Lamborghini Diablo (znów - czy bawimy się w aż takie klasyki?)
Lamborghini Gallardo LP560-4
Lamborghini Gallardo LP560-4 Spyder
Lamborghini Gallardo
Lamborghini Gallardo Spyder
Lotus Exige
Maserati Gransport
Maserati GranTurismo S
Maserati GranTurismo
Maserati GranCabrio
Maserati Quattroporte (wszystkie prócz najnowszych? nad nimi też myślę o jakiejś selekcji modelowej lub wyoutowaniu w ogóle ze spisu)
Mercedes SLS AMG
Mercedes SLS AMG Roadster
Mercedes CL 65 AMG C216
Mercedes CL 65 AMG C215
Mercedes S 65 AMG W221
Mercedes S 65 AMG W220
Mercedes SL 65 AMG R230/2
Mercedes SL 65 AMG R230
Mercedes SL 73 AMG
Porsche 911 996 GT2
Porsche Panamera Turbo S
Rolls-Royce Mansory Ghost (na rzecz łączenia tuningów z autami fabrycznymi)

Auta, które będą w spisie:
Alfa Romeo 8C Spider
Ariel Atom
Aston Martin DBS
Aston Martin DBS Volante
Aston Martin V12 Vantage
Aston Martin Vanquish 2012
Audi R8 GT
Bentley Arnage 2007
Bentley Brooklands
Bentley Continental Supersports
Bentley Continental Superspors Convertible
Bentley Mulsanne
BMW Z8
Bugatti Veyron
Corvette C6 ZR1
Dodge Viper SRT-10 ACR
Ferrari Enzo
Ferrari FF
Ferrari 612 Scaglietti (tu dylemat)
Ferrari 599 GTO
Ferrari 458 Speciale
Ferrari 430 Scuderia
Ferrari 430 Scuderia Spider 16M
Ford GT
Honda NSX
KTM X-Bow
Lamborghini Aventador
Lamborghini Gallardo LP570-4 Superleggera
Lamborghini Gallardo Superleggera
Lamborghini Murcielago LP670-4 SuperVeloce
Lamborghini Murcielago LP640
Lamborghini Murcielago LP640 Roadster
Lamborghini Murcielago 40th Anniversary
Lamborghini Murcielago
Lamborghini Murcielago Roadster
Maserati GranTurismo Sport / GranCabrio Sport
Maserati GranTurismo MC Stradale / GranCabrio MC Stradale
Maybach 62S
Maybach 62
Maybach 57S
Maybach 57
Mercedes SLR McLaren 722 Edition Roadster
Mercedes SLR McLaren
Mercedes SLR McLaren Roadster
Mercedes C 63 AMG Coupe Black Series
Mercedes CLK 63 AMG Black Series (???)
Mercedes SL 65 AMG Black Series
Mercedes CL 65 AMG C216 FL
Mercedes CLK DTM
Mercedes S 65 AMG W221 FL
Porsche Carrera GT
Porsche 911 997 Turbo S (???)
Porsche 911 997 Turbo S 918 Edition Spyder
Porsche 911 997 Turbo S Cabriolet
Porsche 911 997 GT2
Porsche 911 997.2 GT3 RS
Porsche 911 997 GT3 RS
Rolls-Royce Ghost
Rolls-Royce Phantom
Rolls-Royce Phantom Coupe
Tesla Roadster Sport
Ultima GTR
Wiesmann Roadster MF3
Wiesmann GT MF4

Proszę bardziej sugerować się listą "co ma odpaść" niż tym, co ma zostać. Tą drugą robiłem uwzględniając kategorie, które są już w spisie, a dojdą między innymi SLS Black Series, 458 Speciale, nowy Vanquish i wiele wiele innych. Odnośnie aut, których jeszcze w spisie nie ma, a również macie dylematy, czy powinny się znaleźć czy nie - też zachęcam do dyskusji (jak chociażby Huracan, który jest jeszcze świeży, ale uwzględniając bogacące się mocno społeczeństwo i procent aut, które za rok zaczną być targane jako używki - może się też tego narobić; póki co byłbym jednak jeszcze za uwzględnieniem tego modelu w spisie).

Możemy zrobić tak, że samochody, które będą budziły największą ilość kontrowersji, poddamy próbie ankiety - wtedy wyklaruje się sytuacja i podejmiemy wspólną decyzję :)

Zachęcam do debaty.
Ostatnio zmieniony przez el_ 2014-12-16, 20:02, w całości zmieniany 1 raz  

Elvisiak 

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2014-12-16, 16:37   
   Aparat fot.: C6|H3|SJ4000|D60

Ze swojej strony wyrzuciłbym ze spisu również:
Ferrari FF
Ferrari 612 Scaglietti
Maybach 57/62 (ten zwykły, bez S)
RR Ghost

Można zaczekać z wrzucaniem Hurracana do spisu - niech zależy to od tego, czy będą się mnożyć na ulicach tak jak Gallardo czy jednak będą rzadszym widokiem.
Jeżeli ma zostać pierwsze Murcie w zwykłej wersji to może zostawić też 599 HGTE?
Z Mustangami, hatchbackami, Bentleyami, Astonami, Mercami i zwykłymi Maserati zgadzam się - out.

krejza123 

Wysłany: 2014-12-16, 17:25   

Mimo wszystko na pewno 458, 599, LP560 bym zostawił. Natomiast wyrzuciłbym jeszcze S 65 AMG W221 FL i CL 65 AMG C216 FL.

delnee 

Wysłany: 2014-12-16, 17:44   

Dokładnie zgadzam się z @up i osobiście bym zostawił jeszcze pierwszej generacji Gallardo/Spyder, dużo tego nie ma wbrew pozorom..

Hikari 

Wysłany: 2014-12-16, 17:55   
   Aparat fot.: Kolorowy z wizjerem

Wyrzućmy wszystko, zostawmy LaFerrari (bo Enzo i MC12 za stare), Koenigseggi, P1nki i 918. I tyle :3

A tak na serio, nie rozumiem czemu aż tak rygorystycznie to robić... chyba nie chodzi o to żeby zdjęcia na forum wrzucała tylko Warszawa i czasem Katowice/Poznań/Wrocław? :/

blaszek 

Wysłany: 2014-12-16, 18:05   

Elvisiak, nie przesadzałbym z tym Maybachem i Rollsem. FF - z całym szacunkiem, ale widziałeś osobiście kiedykolwiek na żywca? :) Z Huracanem pomysł raczej "od d*py strony" - po co czekać? Po to, żeby faktycznie pojawiło się ich sporo? Spis nigdy nie będzie uniwersalny i w końcu wiele modeli zacznie się robić więcej (myślę, że po przyszłym sezonie i 458 definitywnie wyleci ze spisu). Tak więc lepiej wrzucić go do spisu teraz, a kiedy za rok, czy dwa zacznie się ich robić 20+ - usunie się ;) W ogóle myślałem właśnie o takim kategoryzowaniu po liczbie sztuk (jako dodatek) - powiedzmy ponad 20 sztuk modelu w kraju - out. Chociaż nie wiem, czy to by się sprawdziło, póki co nie ma co kombinować.

krejza123, popieram :)

Hikari, nie szydź, tylko debatuj. Przede wszystkim chodzi o spis egzotyków, a nie forum. Forum zostaje tak jak jest, łącznie z M3 E46 i resztą, będziesz miał co focić, bez obaw ;) Swoją drogą wkrótce pojawi się kolejny temat z rozmowami w sprawie pomysłów na rozruszanie forum - póki co skupmy się jednak na tym spisie (SPISIE! NIE FORUM).

Elvisiak 

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2014-12-16, 18:28   
   Aparat fot.: C6|H3|SJ4000|D60

Cytat:
Spis nigdy nie będzie uniwersalny i w końcu wiele modeli zacznie się robić więcej (myślę, że po przyszłym sezonie i 458 definitywnie wyleci ze spisu). Tak więc lepiej wrzucić go do spisu teraz, a kiedy za rok, czy dwa zacznie się ich robić 20+ - usunie się

No właśnie dlatego chciałem zaczekać z ty Hurracanem - na rok można wrzucić ale dłużej pewnie się nie utrzyma.

FF kilka razy widziałem, jednak rzadziej niż 599, nie wspominając o 360 (może tak po prostu trafiałem).

Maybach może rzeczywiście niech zostanie - w końcu nie jest już produkowany i jest to jednak wyjątkowa marka.

skoc92 

Wysłany: 2014-12-16, 18:28   

Moim zdaniem zbyt drastyczne plany okrojenia spisu, zostawiłbym 599, 458, SLS, Gallardo, Diablo i kilka innych, może stały się powszechne w Warszawie ale w skali kraju wciąż nieczęsto się je widuje, nie widzi mi się też żeby stwierdzać że coś nie jest egzotyczne tylko dlatego że jest go 20 czy 50 sztuk (na te 20mln samochodów to wciąż niewiele) :)

M.G. 

Wysłany: 2014-12-16, 18:43   
   Aparat fot.: camera obscura

Lista "do wyrzucenia" dość spora, ale jeśli to tylko kwalifikowane to jeszcze pół biedy (chociaż serce się kraje jak widzę tam Ferrari 550/575M). Każdy ma swoje upodobania.

Z wymienionych pozbyłbym się ze spisu: - Ford Focus RS500, - Porsche Panamera Turbo S - Mustangi (ale z tych podstawowych. GT500, Shelby itp. to już rzadszy widok)

Ewentualnie jeszcze Continental GT/GT V8 i pierwsza odmiana Quattroporte (poliftowe dość rzadkie w sumie)

blaszek 

Wysłany: 2014-12-16, 18:43   

skoc92, tak jak pisałem, ta liczba decydująca o obecności w spisie to bardziej głośne myślenie niż wyrocznia :) natomiast nie ma też traktować tego tak, że "czego nie ma w spisie to nie jest egzotyczne" - po prostu tam byłby poręczny zbiór naprawdę najciekawszych aut w kraju :)

Nad autami, które wymieniłeś też mocno myślałem i generalnie można by je zostawić. W przypadku Gallardo raczej myślałbym o LP560, niż o pierwszej generacji (w innym wypadku pasowałoby, żeby jednak F430 też zostało).

M.G., też miałem dylemat przy 550/575 czy Diablo. Nie robimy jednak spisu klasyków - a to już jakby nie było powoli youngtimery. Można je zostawić, ale za 2-3 lata i tak będą musiały pójść w odstawkę. Z pewnością jednak nie będę bronił za wszelką cenę, żeby je usunąć, bo nie jest tego dużo i to fajne samochody :)

HAJ$u 

Wysłany: 2014-12-16, 20:21   
   Aparat fot.: Sony A77

Arnage, Shelby GT500 i 996 GT2 bym osobiście zostawił.

luukets 

Wysłany: 2014-12-16, 21:16   

ja bym zostawil 458 Italia/Spider, SLS Roadster (tylko jego poniewaz zwykly jest duzo czesciej spotykany chyba ze trzymamy sie zasady jak dany model to i wersja coupe i wersja cabrio), wszystkie 599, Californie ale tylko T, Audi R8 V10 Plus 2013 (badz co na palcach jednej reki mozna je policzyc w Polsce), Bentley Continental GT Speed.
teraz widze ze pominales w spisie McLarena, rozumiem ze on zostanie ;) ?

kwestia Mercedesa, co z S65 W222 bo to tez bedzie/jest egzotyk wkrotce i de facto ja bym go wrzucil do spisu ;)

Vaselinho 

Wysłany: 2014-12-16, 21:31   
   Aparat fot.: FX-7400G

będę komentować listy sporządzone w pierwszym poście.
1. nie wywaliłbym:
AM DB7/Vanquisha - choć nie wiem ile tego w sumie jeździ, ale wydaje mi się, że to dość unikatowy pojazd.
BMW M3 CSL
Ferrari 360 CS
Ferrari 575M Maranello
Lamborghini Diablo
SLS BS - jego generalnie nie ma w spisie, ale dopisuję dla formalności

imo to, że coś jest starsze i klasyfikuje się na zabytek nie jest jednoznaczne z tym, że nie może być egzotykiem.

2. co bym wywalił z listy aut, które mają zostać:
Ariel Atom
KTM X-Bow
Lamborghini Aventador (zostawiłbym tylko 50th Anni)
Porsche 911 997 Turbo S / 918 Edition / Cabrio - wg mnie za dużo tego jest.
Tesla Roadster Sport

generalnie nie zamierzam się z nikim kłócić i prosiłbym o to samo. tylko przedstawiam swoją wizję :P

GWTBialy 

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2014-12-16, 21:36   

luukets napisał/a:

kwestia Mercedesa, co z S65 W222 bo to tez bedzie/jest egzotyk wkrotce i de facto ja bym go wrzucil do spisu ;)

Ja rozumuję, że skoro jest stary S65 to będzie i nowy. Podobnie jak jest Enzo to będzie i LaFerrari :)

Ogólnie mam mieszane uczucia. Z jednej strony koncepcja elitarnego spisu jest spoko, z drugiej warto by było też nie przesadzić. Kilka wyborów moim zdaniem kontrowersyjnych, szczególnie nie zgadzam się z podziałem na egzotyki i klasyki - czy to że Diablo staje się powoli youngtimerem powoduje koniec bycia egzotykiem? Nie powiedziałbym ;) Poza tym... jeśli w spisie ma być Ghost a wywalamy 575, Vanquisha, Diablo, 996GT2... nie współgra mi to do końca.

Głównym problemem do tej pory był wg mnie brak update'ów, może warto powierzyć spis w ręce kilku osób? (o ile oczywiście będą chętni, tego nie wiem) Pomijam, że najlepszy byłby zapewne system, że użytkownicy sami ładują spoty, ale zdaje sobie sprawę że to pomysł oderwany od rzeczywistości i trudny do zrealizowania bez odpowiednich środków :) Reasumując jeśli ma to mieć jakiś sens to konieczne są uaktualnienia częstsze niż raz do roku.

PabloF1 

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2014-12-16, 21:39   
   Aparat fot.: Nikon D5000

Z tych "do wyrzucenia" oszczędziłbym:

Aston Martin Vanquish
Aston Martin Vanquish S
Ferrari 599 GTB Fiorano HGTE
Ferrari 575M Maranello
Ferrari 550 Maranello
Ford Focus RS500